Jak zabawy kreatywne wpływają na rozwój dzieci?

0
2310
Jak zabawy kreatywne wpływają na rozwój dzieci?

Obecnie technologia zdominowała różne sfery życia. Nie każdy rodzic pamięta, że zabawy artystyczne i kreatywne wspierają rozwój maluszka. Oczywiście podczas takich aktywności dziecko może się wybrudzić. Jednak sztuka i rzemiosła wspaniale rozwijają sferę fizyczną, psychiczną i emocjonalną. Poprawiają komunikację, umiejętność słuchania, uwagę i wyobraźnię.

Koordynacja i umiejętności motoryczne

Zabawy artystyczne i kreatywne wymagają od dzieci użycia obu rąk w określony sposób. Dzięki temu fantastycznie rozwijają umiejętności motoryczne i koordynację ręka-oko. Na przykład rysowanie kropek i linii, cięcie nożyczkami, zabawa plasteliną, modeliną lub masą plastyczną, to dość wymagające zadania pod względem zręczności.

Umiejętności motoryczne są niezbędne dla prawidłowego rozwoju dziecka. Ułatwiają wykonywanie codziennych czynności, takich jak wiązanie butów, ubieranie się, pomoc w gotowaniu. Tego typu umiejętności przydadzą się również później, np. podczas uprawiania sportu. Na rynku znajdziesz bogaty wybór zabawek, m.in. mozaiki dla dzieci, które są świetną alternatywą dla tradycyjnych puzzli, klocków i układanek. Doskonale urozmaicą czas wolny malucha, pobudzają wyobraźnię i kreatywność. Spodobają się głównie dzieciom w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym.

Dodatkowe zalety

Dzięki kreatywnym zabawkom dzieci mogą wspaniale wyrazić swoje uczucie i emocje. Dzieci żyją tym, co dzieje się wokół nich. Każdego dnia pochłaniają wiele informacji. W czasie kreatywnej zabawy mogą przekazać, co myślą na dany temat.

Malowanie, kolorowanie, wycinanie i rysowanie to tylko kilka przykładów kreatywnych zabaw, które wymagają od dziecka synchronizacji ruchów. Dwustronna koordynacja przyda się później podczas gry na instrumencie, pisania na komputerze, czy uprawiania sportu. Pamiętaj, by zapewnić dziecku odpowiednie do jego wieku materiały do malowania i rysowania. Maluchowi możesz podarować duże kredki, kredę, farby do malowania palcami i zmywalne markery. Natomiast starszakom spodobają się kolorowe ołówki, zestawy do rysowania szablonów i markery żelowe.

Podczas rysowania kształtów, kolorowania w obrębie linii lub precyzyjnego wycinania wzorków, dzieci kształtują koordynację ruchową. Czynności poprawiające koordynację ręka-oko łączą zarówno zdolności poznawcze, jak i motoryczne. Takie umiejętności przydadzą się podczas pisania, jedzenia i przebierania się. Zabawki kreatywne wzmacniają mięśnie dłoni i nadgarstków. Dlatego warto podarować swojej pociesze nożyczki z ochronną powłoką, piankowe i filcowe kształty, masę plastyczną oraz farby do malowania palcami.

Artykuł powstał we współpracy z https://damizabawki.pl/pol_m_Kategorie_Artystyczne-i-kreatywne_Mozaiki-i-koraliki-252.html

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj