Plastelina – dla małych i starszych dzieci

0
7220
Plastelina - dla małych i starszych dzieci

Zajęcia plastyczne prowadzone są nawet w żłobkach – dzięki nim dzieci mogą ćwiczyć nie tylko wyobraźnię, ale również zdolności manualne. W pracach ręcznych bardzo przydatnym akcesorium jest plastelina, z której mogą korzystać zarówno maluchy, jak i starsze dzieci. Dlaczego jest ona tak dobrą pomocą na zajęcia plastyczne i co można zrobić z plasteliny?

Do żłobka, przedszkola, szkoły

Plastelina przydaje się dzieciom na każdym etapie rozwoju. Idealnie sprawdza się zarówno w żłobkach, jak i w przedszkolach oraz w szkołach. Małe dzieci zwykle tworzą z niej różnego typu postaci, podczas gdy starszaki używają plasteliny do przygotowania ciekawych projektów trójwymiarowych. Pomysłów na wykorzystanie plasteliny w placówkach edukacyjnych nie brakuje, natomiast dzieci w każdym wieku wręcz uwielbiają z nią pracować. Plastelina wspomaga rozwój zdolności motorycznych, głównie w kontekście motoryki małej, lecz praca z nią może okazać się także doskonałym treningiem wyobraźni. Nie trzeba wiele, aby pracować z plasteliną – w większości przypadków wystarczy jedynie kartka, do której dzieci będą doklejać poszczególne elementy.

Zabawy z plasteliną w domu

Plastelina okazuje się świetnym sposobem na spędzenie wolnego czasu. Maluchy uwielbiają różnego rodzaju prace plastyczne, które mogą wykonać samodzielnie, w domowym zaciszu. Możemy zaproponować dzieciom stworzenie tematycznego obrazu, zwierzątek bądź ulubionych bohaterów bajek. Rodzice także mogą świetnie się bawić, używając wyłącznie plasteliny i włączając wyobraźnię. Jest to mało problematyczny materiał, bowiem ciężko się nim pobrudzić, a w przeciwieństwie do farb nie zostawia plam na podłodze czy na stole. Pamiętajmy, że z plasteliny można też wykonać ciekawe i oryginalne ozdoby DIY do mieszkania.

Terapeutyczna moc plasteliny

Jak się okazuje, plastelina może mieć również działanie terapeutyczne. W jakich przypadkach jest to możliwe? Otóż dobrze sprawdza się ona w terapii dzieci z zaburzeniami sensorycznymi oraz z autyzmem. W pierwszym przypadku dzieci najczęściej nie chcą dotykać różnych materiałów, a już z pewnością nie chcą z nimi pracować. Tymczasem plastelina pozwala im przełamać opór i lęk, a do tego świetnie się bawić, przez co terapia staje się przyjemnością. W drugim przypadku praca z plasteliną ma za zadanie na przykład nauczyć się kontrolować emocje. Może również działać podobnie, jak w przypadku maluchów z zaburzeniami sensorycznymi. Prosta, niepozorna plastelina może więc przynieść wiele korzyści dzieciom i ich opiekunom.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj