Jakie zasady muzyki powinni poznać instrumentaliści i wokaliści?

0
316
Jakie zasady muzyki powinni poznać instrumentaliści i wokaliści?

Każdy kto chce zająć się profesjonalnie wykonywaniem utworów instrumentalnych lub wokalnych, musi na początku poznać dokładnie zasady muzyki. Podstawowa wiedza w tym zakresie zawarta jest w podręcznikach przeznaczonych dla uczniów szkół muzycznych oraz dla osób, które przygotowują się do roli zawodowego wykonawcy w formule lekcji indywidualnych. Tematyka podręczników obejmuje informacje dotyczące rodzajów muzyki i budowie dzieła muzycznego pod względem harmonicznym i rytmicznym.

Wiadomości ogólne w podręcznikach

Na wstępie uczniowie zapoznają się z zasadami muzyki dotyczącymi różnych form kompozytorskich w aspekcie historycznym. Inne zasady muzyki obowiązywały w polifonicznych utworach średniowiecznych, odmienne w dziełach mistrzów klasyki, a jeszcze inne we współczesnych gatunkach muzyki rozrywkowej. W książkach można też znaleźć informacje o zasadach muzyki ludowej, która stała się inspiracją dla wybitnych kompozytorów, jak na przykład Fryderyk Szopen czy Karol Szymanowski. Podręczniki dostępne w księgarni https://www.alenuty.pl/pl/c/zasady-muzyki/106 są bogatym źródłem wiedzy ogólnej dla różnego profilu wykonawczego, jak też informacji szczegółowych dla instrumentalistów lub wokalistów.

Wykonanie i interpretacja utworów

Podstawą każdego utworu jest linia melodyczna i podział rytmiczny. Opis zasad muzyki wzbogacony jest o elementy harmoniki i dynamiki. W zespołowym wykonywaniu utworów podstawową rolę odgrywa harmonijne współbrzmienie i punktualne realizowanie poszczególnych partii. W prezentacjach solowych jest większa dowolność interpretacji pod względem tempa i dynamiki. Wiele zależy też od kolorystyki dźwięków.  W podręczniku można znaleźć charakterystyki różnych instrumentów i technik gry polegających na generowaniu tonów o różnym natężeniu i barwie. Dla śpiewaków operowych i wokalistów zespołów rozrywkowych podstawowym środkiem wykonawczym jest własny głos. Otrzymują więc wskazówki odnośnie do emisji i artykulacji.

Literatura muzyczna

Zasady muzyki dotyczą również zapisu nutowego. Za jego pomocą charakteryzowana jest wysokość dźwięków i czas ich trwania. Również tempo całego utworu, zmiany dynamiki i głośności. Do odtwarzania partytury potrzebna jest znajomość notacji, terminologii i pojęć określających środki wyrazu artystycznego. Jest to przygotowanie do wykonywania utworów z różnych epok. Dla uczniów szkół muzycznych II stopnia, którzy zdobyli już wiedzę teoretyczną i poznali sporo elementarnych zasad muzyki, podręcznik posłuży do rozszerzenia i usystematyzowania tych wiadomości, oraz jako wstęp do dalszych studiów muzycznych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj