Co wyróżnia łuki wschodnie?

0
310
Co wyróżnia łuki wschodnie?

Można bardzo łatwo zauważyć, że obecnie bardzo dużo osób decyduje się na trenowanie łucznictwa, które to jest jednym z najdłużej praktykowanych dyscyplin sportowych. Oczywiście, nie można sobie wyobrazić trenowania łucznictwa, jeżeli nie mamy do tego odpowiedniego narzędzia, jakim w rzeczy samej, jest oczywiście łuk. Jego wybór nie jest prosty, ponieważ w dzisiejszych czasach, możemy spotkać się z wieloma różnego rodzaju łukami, a jednym spośród najbardziej popularnych, są łuki wschodnie.

Łuki wschodnie, zatem łucznictwo z bogatą historią

Łuki wschodnie wychodzą z ziem umieszczonych na wschód od Polski, natomiast ich nazwa sięga średniowiecza oraz późniejszych wieków, gdy to doszły do Europy wraz z Mongołami i Turkami. We wcześniejszych wiekach wykorzystywali ich m.in. Scytowie lub Hunowie. Łuki owe określane są także łukami refleksyjnymi i – sporadycznie – azjatyckimi. W wypadku każdego ludu była specyficzna forma broni – łęczysko było zgięte do początku, dzięki czemu siła wypalonej strzały do łuku była zdecydowanie większa od tradycyjnego łuku, którego stosowano w Europie. W związku z tymże, łuki były charakterystyczne, dzięki czemu każdy jak tylko spojrzał, wiedział doskonale o tym, że ma do czynienia właśnie z łukami wschodnimi, które niegdyś były bardzo popularne. Obecnie ich popularność nie jest aż taka duża, jak to było jeszcze kilkadziesiąt lat temu, jednak nadal możemy spotkać się z ich miłośnikami.

Co warto wiedzieć o łukach wschodnich?

Gdy chodzi o łuki wschodnie, takie jak https://www.e-luk.pl/pol_m_LUKI_Luki-wschodnie-217.html to tu rozróżniamy łuki: z samego drzewa, pół kompozyty (drzewo + ścięgna) i całe kompozyty (drzewo + ścięgna + róg). Łuki tego rodzaju tworzone były przeważnie z Klonu jak również Wiązu i Hikory (ze względu na niezwykle dużą trwałość owych typów i łatwość w uprawie cieplnej). Łuki półkompozytowe tworzone są z drzewa, wyróżniają się mocnymi refleksami i powierzchnią ścięgien jaka montowana jest na grzbiet za pomocą kleju prawdziwego. Obecnie ludzie nie posługują się tego rodzaju łukami w wojnach, jak to miało miejsce w dawnych czasach, gdzie to łuki te były bardzo często wykorzystywane, jeżeli chodzi o wojny, na przykład różnych państw. Aktualnie, łuki te mają głównie zastosowanie sportowe oraz rekreacyjne. Charakteryzuje je to, że są naprawdę bardzo dokładne oraz dynamicznie. Ponadto nie zapominajmy o tym, że zawsze są to artykuły, do których wytworzenia zastosowano najdoskonalsze materiały, które przetrwają z nami, naprawdę wiele lat.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj