Zabytki Sztokholmu – TOP 3

0
377
Zabytki Sztokholmu - TOP 3

Sztokholm, stolica Szwecji, często nazywany jest „Wenecją Północy” ze względu na swoje drogi wodne i jeziora. Co warto zobaczyć?

TOP3 – zabytki Sztokholmu, które warto zobaczyć

1. Muzeum Vasa

Chyba najczęściej odwiedzana atrakcja. W środku znajduje się m.in. odrestaurowany okręt wojenny z XVII wieku. 69-metrowy drewniany statek, pokryty dekoracyjnymi rzeźbami, zatonął podczas dziewiczego rejsu, by zostać odkrytym 333 lata później. Statek miał być użyty podczas potopu szwedzkiego. Na zwiedzanie warto poświęcić co najmniej półtorej godziny.

2. Stortorget

Główna atrakcja to średniowieczne kolorowe kamienice. Do tego można zobaczyć XVIII-wieczną fontannę otoczona brukiem i imponujący pałacowy budynek, w którym niegdyś znajdowała się szwedzka giełda. Stortorget, główny punkt Starego Miasta (Gamla Stan) od 800 lat, codziennie przyciąga tłumy turystów. Najlepiej wybrać się rano przed przed tłumem turystów lub wieczorem, gdy palą się nastrojowe lampy.

3. Pałac królewski

Surowy z zewnątrz, sprawia „ciężkie” wrażenie. Oficjalna rezydencja szwedzkiego władcy od XVIII wieku, mieści ponad 600 pokoi. Część miejsc jest niedostępna dla zwiedzających. Godna uwagi jest uroczysta zmiana warty przeprowadzana w południe.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj