Kaligrafia japońska – sztuka japońska, która uwrażliwi zmysł estetyki

0
216
Kaligrafia japońska – sztuka japońska, która uwrażliwi zmysł estetyki

Określeniem „kaligrafia japońska” (jap. shodo, dosłownie „droga pisma”) nazywamy sztukę pięknego pisania znaków, zarówno z systemu katakana, kanji i hentaigana. W przeciwieństwie do kaligrafii pisanej w krajach europejskich, japońska wyróżnia się podejściem, albowiem nie tyle ważne w niej jest perfekcyjne wykonanie danego znaku, a zrobienie tego w maksymalnym skupieniu. Jak mówią sami Japończycy „myśl powinna biec przed pędzlem, znak powinien pojawiać się po niej”.

W kaligrafii japońskiej liczy się bowiem spokój ducha. To on warunkuje idealne wykonanie znaków. Nie bez przyczyny w Kraju Kwitnącej Wiśni pokutuje pogląd, że stawianie japońskich znaków to sztuka koncentracji i ćwiczenia charakteru. W swym podejściu przypomina sztuki walki, w których pragnienie bycia doskonałym jest priorytetowym zadaniem, a samo przyswojenie obowiązujących technik to tylko działanie uboczne.

Zalety kaligrafii japońskiej

Kaligrafia japońska niesie za sobą wiele zalet. Nie tylko rozwija małą motorykę i sprzyja poprawie koncentracji, ale również wyrabia zmysł estetyki, ćwiczy cierpliwość i kształtuje w człowieku potrzebę bycia perfekcyjnym.

Do stawiania znaków potrzebne są specjalne przybory do pisania. Zaliczamy do nich pędzel (jap.  Fude), tusz (jap. sumi), kamień do rozcierania tuszu (jap. suzuri), naczynie z wodą do rozpuszczania tuszu (jap. mizu-ire), papier (jap. washi) i podłużny ciężarek dociskający papier (jap. bunchin).

Kaligrafia japońska jako pomysł na dekorację mieszkania

Nie każdy z nas musi od razu pretendować do miana mistrza kaligrafii, za to wielu może wprowadzić do swojego domu powiew japońskiej estetyki pod postacią urokliwych kartek. W sklepie Nagomi.pl oferujemy dekoracje autorstwa Seiei’a Maedy wydrukowane na papierze o interesującej fakturze. Sprzedawane kartki z kaligrafią japońską mogą być pomysłowym dodatkiem do wnętrza urządzonego w orientalnym stylu. Oprawione w stylową ramę staną się oryginalnym dekorem o niezwykle pozytywnym wydźwięku, który każdego dnia będzie wprowadzać w dobry nastrój. Świetnie sprawdzą się również w roli dodatku do prezentu dla bliskiej osoby, szczególnie jeśli w kręgu jej zainteresowań jest kultura Kraju Kwitnącej Wiśni. Różnorodne ideogramy pozwolą wybrać kartkę idealnie dopasowaną do osobistych preferencji. „Nigdy się nie poddawaj”, „Nie rezygnuj ze swoich marzeń”, „Pokój w sercu” oraz wiele innych kartek z japońską kaligrafią można nabyć w naszej japońskiej galerii sklepu.

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here