Gdzie stosuje się zawory pneumatyczne?

0
68
Gdzie stosuje się zawory pneumatyczne?

Do sterowania przepływem czynnika roboczego w układach napędowych, zwłaszcza w przemysłowych instalacjach na sprężone powietrze, stosuje się zawory pneumatyczne i elektrozawory. Stosowanie pierwszych wymaga dostępu do instalacji sprężonego powietrza, a drugich podłączenia do instalacji elektrycznej. Obu typów zaworów używa się przede wszystkim w przemyśle. W zastosowaniach mniej wymagających, w domach, biurach i firmach, zwykle stosowane są zawory ręczne.

Co to jest zawór pneumatyczny?

Do sterowania kierunkiem przypływu medium, jakim jest sprężone powietrze, wykorzystuje się specjalny rodzaj zaworów rozdzielających powszechnie nazywanych rozdzielaczami. To zawory pneumatyczne wykorzystywane w przemyśle, w pneumatycznych układach sterowania. Do ich działania niezbędny jest tzw. sygnał ciśnieniowy, który zamyka zawór i tym samym zmienia kierunek przepływu medium, czyli sprężonego powietrza. Obok typowych zaworów pneumatycznych w sprzedaży znaleźć można również zawory sterowane pneumatycznie, które uruchamiane są pod wpływem działania sprężonego powietrza. Gdy ciśnienia jest zbyt wysokie lub niskie, zawór zamyka się, tym samym zabezpieczając końcowe elementy instalacji, czyli pneumatyczne urządzenia wykonawcze, przed nieprawidłowym działaniem lub awarią.

Zawory w przemysłowych instalacjach pneumatycznych

Gdy zakład przemysłowy ma dostęp do instalacji pneumatycznej, wówczas sterowanie jej poszczególnymi elementami można zautomatyzować, korzystając z różnych rodzajów zaworów pneumatycznych i tradycyjnych, ale sterowanych pneumatycznie. To rozwiązanie wręcz niezbędne, gdy instalacja pneumatyczna zasila różnorodne urządzenia pneumatyczne, na przykład linie do sortowania i pakowania produktów. Przemysłowe zawory pneumatyczne dbają o bezpieczeństwo i poprawne działanie takich linii, chroniąc ich elementy końcowe przed uszkodzeniami. Zaworów sterowanych pneumatycznie można używać również w innych instalacjach przemysłowych, w celu zautomatyzowania procesu przepływu mediów gazowych lub ciekłych. Oczywiście pod warunkiem, że siłownik sterujący pracą zaworu można podłączyć do istniejącej instalacji na sprężone powietrze.

W związku z tym, że przeznaczeniem każdego zaworu pneumatycznego jest sterowanie przepływem sprężonego powietrza, tego typu elementy wykorzystuje się niemal wyłącznie w przemyśle, gdzie funkcjonują rozbudowane instalacje na sprężone powietrze. Użytkowanie takiego zaworu jest tańsze i wygodniejsze niż elektrozaworów, które wymagają podłączenia do instalacji elektrycznej.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here