Czym jest klucz dynamometryczny?

0
471
Czym jest klucz dynamometryczny?

Sposób, precyzja i siła dokręcania śrub czy to w samochodzie, rowerze czy w jakichkolwiek innych elementach ma bardzo duże znaczenie. Od siły nacisku zależy czy śruba będzie dokręcona na tyle mocno, że będzie stabilnie łączyć elementy, lecz na tyle delikatnie, że nie zniszczymy materiału. Wielokrotnie śrubę, którą dokręcamy za pomocą śrubokręta dociskamy maksymalnie jak się da, co wcale nie musi być dobrym zwyczajem. Jak więc osiągnąć mistrzostwo w precyzyjnym wkręcaniu śrub? Wykorzystajmy do tego klucz dynamometryczny.

W jaki sposób działa klucz dynamometryczny?

Klucz dynamometryczny zawiera w środku sprężynę, która pozwala na dostosowanie siły wkrętu w sposób taki, by z jednej strony nie uszkodziła śruby a z drugiej strony nie poluzowała się. Oprócz sprężyny klucz dynamometryczny wyposażony jest dodatkowo w zapadkę. Podczas pracy z kluczem wykorzystujemy moment dokręcenia, czyli określoną siłę, w jakiej sprężyna jest odpowiednio naprężona. Moment dokręcenia pozwala nam właśnie na solidne dokręcenie śruby bez ryzyka uszkodzenia elementu. Ta funkcjonalność narzędzia pozwala nam na swobodne odkręcenie śruby w każdym momencie bez najmniejszego problemu.

Jakie rodzaje kluczy dynamometrycznych wyróżniamy?

Istnieje kilka rodzajów kluczy dynamometrycznych. Poniżej przedstawiona jest charakterystyka najpopularniejszych odmian:

  • Klucz wychylny – dzięki funkcjonalności tego klucza, wskaźnik wychyla się w momencie, gdy śruba podczas dokręcania zaczyna stawiać opór.

  • Klucz mechaniczny – To najbardziej podstawowy typ klucza dynamometrycznego. W momencie, gdy śruba zostanie odpowiednio dokręcona, sprężyna zostanie zablokowana przez sprężynę, co zostanie ogłoszone charakterystycznym kliknięciem.

  • Klucz sprzęgłowy – tego typu klucz posiada blokadę, która zostanie aktywowana w momencie przekroczenia momentu obrotowego śruby.

  • Klucz łamany – Klucz łamany posiada specjalny zawias, który dochodzi do załamania pod kątem 20 stopni. W tym momencie moment obrotowy zostaje osiągnięty, a my powinniśmy zaprzestać dokręcania

  • Klucz elektroniczny – Tego typu klucze są stosunkową nowością na rynku. Pozwalają one na bardzo precyzyjne wkręcanie śruby. O realizacji idealnego momentu poinformują nas wskaźniki dźwiękowe, w które wyposażone są urządzenia.

Zastosowanie klucza dynamometrycznego

Klucze dynamometryczne mają bardzo szerokie zastosowanie głównie w branży motoryzacyjnej. To dzięki temu narzędziu jesteśmy w stanie w idealną precyzją wkręcić śruby w rowerze czy motorze. Klucz dynamometryczne jest również podstawowym narzędziem, które pozwoli nam na dokręcenie kół w samochodzie. To samo tyczy się silnika lub świec, których dokręcenia wymaga dużej wprawy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj