Barometr – historia i zastosowanie

0
334
Barometr - historia i zastosowanie

Barometr to inaczej przyrząd do mierzenia ciśnienia powietrza. Najpopularniejszym zastosowaniem barometru jest mierzenie ciśnienia dla prognoz meteorologicznych. Poza tym instrumenty do pomiaru ciśnienia są wykorzystywane w większości gałęzi gospodarki i linii przemysłowych. Ciśnieniomierze są również na stałym wyposażeniu samolotów.

Kiedy wynaleziono pierwszy barometr?

Za odkrywcę pierwszego ciśnieniomierza uznaje się włoskiego fizyka i matematyka Evangelistę Torricelliego, który był uczniem Galileusza. Torricelli w 1643 roku na podstawie badań przeprowadzonych przez swojego mistrza zbudował pierwszy prawidłowo działający prototyp barometru. Uważa się, że włoski fizyk miał innowacyjne spojrzenie na dane zebrane w czasie eksperymentów Galileusza. Stwierdził, że ciężar atmosfery ma predyspozycje do zatrzymywania wody w rurze, a nie jak wcześniej uważano próżnia sama w sobie. Do tamtej pory badacze zjawisk fizycznych uważali, że ciśnienie nie może być generowane na skutek działań atmosfery. Fizycy wychowani na naukach Arystotelesa negowali fakt ciężaru atmosfery. Torricelli udowodnił, że się mylili i zaprezentował teorie świadczącą o ciężarze powietrza. Badacz stwierdził, że pod ciężarem powietrza woda jest wypychana z rur. W 1646 roku Blaise Pascal zmodyfikował eksperyment Torricelliego i wysłał swojego współpracownika, żeby zbadał wpływ wysokości na stan rtęci w barometrze. Okazało się, że im wyżej znajdował się ciśnieniomierz, tym stan rtęci był niższy.

Jakie są rodzaje barometrów?

Najpopularniejszymi ciśnieniomierzami są barometry wodne. Przyrządy tego typu są zbudowane z hermetycznej szklanej obudowy, która jest wypełniona w połowie wodą. W momencie wzrostu ciśnienia znacznik spadnie poniżej poziomu wody, a w przypadku spadku ciśnienia podniesie się powyżej poziomu wody. Barometry rtęciowe składają się z rury wypełnionej rtęcią. Im większe ciśnienie tym wyższy jest poziom rtęci w przyrządzie. Analogicznie podczas spadku ciśnienia poziom rtęci w rurze opada.

Kolejnym typem ciśnieniomierzy są barometry Fortina, których konstrukcja jest oparta na cysternie wypełnionej rtęcią i śrubie dociskającej membranę. Pomiary rozpoczyna się od dokręcenia śruby do stadium zerowego. Niegdyś najpopularniejszym instrumentem pomiarowy używanym na statku był sympiesometr, czyli barometr składający się z dwóch rurek. Jedna z nich służy do mierzenia wysokości, a druga mierzy temperaturę cieczy w instrumencie. Nie wszystkie ciśnieniomierze dokonują pomiarów na bazie cieczy. Dobrym przykładem jest barometr aneroidowy, który mierzy ciśnienie za pomocą kapsułek odlanych ze stopu miedzi i berylu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj