Aranżacja kuchni – czym się kierować?

0
514
Aranżacja kuchni - czym się kierować?

Którymi zasadami powinniśmy się sugerować, żeby mieć funkcjonalną kuchnię?

Aneks kuchenny czy kuchnia tradycyjna?

Jeśli gotujemy w domu dobrze jest mieć funkcjonalną przestrzeń w kuchni. Czy tego typu kuchnia powinna być mała czy lepiej duża? Może inne elementy determinują jej funkcjonalność, która wpływa na komfort podczas przyrządzania potraw? Jak wiadomo istnieją żelazne zasady, których trzeba się trzymać, gdy zabieramy się za urządzanie kuchni. Od czego zacząć? Po pierwsze trzeba rozważyć, czy lepszą opcją będzie kuchnia otwarta, czy może kuchnia tradycyjna.

Każda z opcji, ma różne minusy i zalety. To, jaki rodzaj kuchni zaprojektujemy zależy od naszych oczekiwań. Współcześnie rzadko decydujemy się na kuchnię w osobnym pomieszczeniu. Aczkolwiek, na rynku wtórnym najczęściej z takim układem mamy do czynienia. Kuchnia niezależna koniecznie musi być przestrzenna, bo w przeciwnym wypadku będzie klaustrofobiczna. Niestety nie zawsze da się zmienić metraż. Wówczas alternatywą będzie open space. To rozwiązanie daje nam sposobność do integracji w czasie gotowania potraw. Urządzanie kuchni zamkniętej wydaje się lepsze dla gospodyń, które interesują się gotowaniem, bo lubią się w ten sposób zrelaksować.

Jakie są najbardziej istotne zalety kuchni otwartej?

Przede wszystkim optycznie powiększa wnętrz oraz wyróżnia ją większa użyteczność. Do wad należy rozprzestrzenianie się kuchennych zapachów. Kuchnia tradycyjna z kolei wyróżnia się dużą swobodą w aranżacji pozostałych pokoi, a także zabezpiecza przed zapachami. Do wad zaliczamy warunek większej powierzchni.

Jaki układ zabudowy kuchennej zaplanować?

Następnym krokiem powinno być wybranie rozkładu szafek kuchennych i sprzętów AGD. Powinniśmy kierować się tu zasadami ergonomii, które pomogą zaprojektować wnętrze komfortowe i użyteczne. Możliwość ustawienia szafek jest uzależniona od metrażu i kształtu wnętrza. Istotne są również okna i drzwi. Wybierając układ zabudowy, warto nie zapominać o zasadzie trójkąta roboczego. Jego wierzchołki stanowią lodówka, zlewozmywak i płyta grzewcza. Urządzanie kuchni według tego prawa zaprocentuje owocną i szybką pracą.

Rozkład na planie litery U czy może układ pojedynczy?

Sprawdzonych jest kilka rozwiązań architektonicznych, które wybieramy do naszego domu uwzględniając pewne ograniczenia. Jeśli mieszkamy na małej przestrzeni, rozsądnie będzie zdecydować się na tę drugą opcję, czyli aneks kuchenny. Niestety taki projekt nie należy do zbyt komfortowych. Nieco lepsze rozwiązanie przedstawia układ jednorzędowy z wyspą kuchenną, na której można zainstalować zlew i kuchenkę, co znacznie poprawi ergonomię.

W sytuacji, gdy zdecydujemy się na urządzanie kuchni w układzie dwurzędowym, osiągniemy lepszą użyteczność. Gwarantuje on świetną ergonomię i dobrze się odnajduje również w kuchniach niewielkich. Bardzo prosto daje się tu zastosować trójkąt roboczy. W przypadku, gdy zależy nam na większej kuchni, najlepiej zaprojektować ją w układzie litery L, G lub U.

Więcej informacji znajdziesz na stronie: https://cowkuchni.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj