Odzież ochronna podstawą podczas pracy w trudnych warunkach

0
333
Odzież ochronna podstawą podczas pracy w trudnych warunkach

Praca w branży budowlanej wiąże się często z długotrwałym przebywaniem w bardzo trudnych warunkach. Duże zapylenie, niestabilne podłoże i spora ilość chemikaliów sprawiają, że powinniśmy szczególną uwagę zwrócić na odpowiedni ubiór. Markowe buty robocze, trwałe spodnie, a czasem nawet specjalny kombinezon ochronny to podstawa pozwalająca zadbać o swoje bezpieczeństwo w pracy.

Odpowiednie obuwie zapewnia skuteczną ochronę stóp

Pracując przy pracach rozbiórkowych, powinniśmy zadbać o odpowiednie obuwie. Dobrze, jeśli ma ono bardzo mocną, najlepiej usztywnioną podeszwę i eliminuje możliwość wbicia się w stopę różnych ostrych przedmiotów. W takiej pracy bardzo łatwo o przebicie buta np. starym, zardzewiałym gwoździem, co może skończyć się poważnymi problemami zdrowotnymi. Jeśli jednak podczas prac stosujemy dobrej jakości buty robocze, sprawa wygląda całkiem inaczej. Gwóźdź ma utrudnione zadanie i nie jest w stanie przebić się przez twardą podeszwę.

Oczywiście nie każdy but roboczy zapewni tak doskonałą ochronę. Liczyć na nią możemy wyłącznie, jeśli zastosujemy obuwie z odpowiednią stalową wkładkę, która musi być zaprojektowana w taki sposób, by specjalnie nie zwiększyć wagi butów. Ważne przecież, by dobrze się w nich chodziło. Zbyt ciężkie buty będą mocno męczyć nogi, co nie jest zjawiskiem pożądanym w żadnej pracy fizycznej.

Jak buty robocze wybrać, by zachować pełen komfort?

Buty robocze dokładnie tak samo jak inne obuwie kupić można w wielu kolorach i rozmiarach. Bardzo ważne jest jednak dopasowanie buta do prac, jakie będziemy wykonywać. W sklepach znaleźć można zarówno wysokie buty przeznaczone do prac na zewnątrz, jak i buty niskie, które z powodzeniem można stosować w branży wykończeniowej. Kolory i wzory w dużej mierze są już zależne od indywidualnych preferencji konkretnego pracownika.

Bardzo ważne, by podczas wyboru butów do ciężkich prac nie kierować się wyłącznie ceną. Fakt, że buty robocze są tanie, wcale nie oznacza, że będą one dobrym wyborem. Zdecydowanie lepiej postawić na wysoką jakość i duży komfort. Przed zakupem warto więc przymierzyć obuwie i dostosować rozmiar do wielkości swojej stopy. Jeśli mają to być buty do prac na zewnątrz, warto wziąć pod uwagę konieczność zastosowania podwójnych skarpetek. Ważne, by buty były dobrze wyprofilowane i nie gniotły. Jeśli uda nam się wybrać wygodne obuwie robocze, praca będzie zdecydowanie łatwiejsza i bardziej komfortowa. Najważniejsze jest jednak, by buty odpowiednio zabezpieczyły stopę np. przed upadkiem na nogę ciężkich przedmiotów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj