Taśmy odgradzające – rodzaje i zastosowanie

0
126
Taśmy odgradzające - rodzaje i zastosowanie

Taśmy ostrzegawcze posiadają wiele zastosowań. Głównie jednak stosuje się je jako elementy informacyjne lub ostrzegające. Często sygnalizują zagrożenie lub występują w roli znaku zabraniającego wkraczania na jakiś obszar. Taśmy odgradzające stosuje się też do wytyczenia terenu, na którym obowiązują niecodzienne zasady związane z bezpieczeństwem.

Zasady zastosowania taśm

Wykorzystanie taśm ostrzegawczych jest bardzo szerokie. Mogą być na przykład użyte podczas masowej imprezy. Często korzystają z nich firmy budowlane lub remontowe. Mają też zastosowanie w służbach mundurowych. Policja wykorzystuje taśmy odgradzające, by zabezpieczyć teren, na którym prowadzone jest śledztwo lub miał miejsce poważny wypadek. Kiedy jest remont w pobliżu jezdni, drogowcy także stosują tego typu zabezpieczenia. Taśmy najczęściej mają kolor biało-czerwony. Umieszcza się na nich odpowiedni napis, by wszyscy wiedzieli jakie służby mają z tym związek. Tego typu taśmami ogradza się także głębokie wykopy. Oczywiście rozmieszczenie taśm nie jest przypadkowe. Takie działania są stosowane według szczegółowych wytycznych, dotyczących wysokości oraz obszaru, jaki musi zostać oznaczony.

W jakich sytuacjach są wykorzystywane?

Służby BHP używają taśm odgradzających w kolorach żółto- czarnych oraz biało-czerwonych. Te drugie zazwyczaj stosuje się w sytuacjach, gdy miejsce jest czasowo zagrodzone. Natomiast taśmy żółto-czarne mają zastosowanie wtedy, gdy zaznacza się strefę niebezpieczną. Za ich pomocą znaczy się teren budowlany, rozbiórkowy lub remontowy. Poza tym wykorzystuje się je do znakowania wykopów, studzienek kanalizacyjnych oraz tymczasowych ciągów komunikacyjnych. Taśmy odgradzające wykorzystuje się też w magazynach, by oznaczyć strefy niebezpieczne lub zasygnalizować, że jakaś część maszyny lub urządzenia wystaje poza konstrukcję. W ten sposób wyznacza się też trasy, po których poruszają się wózki widłowe lub inne pojazdy poruszające się po terenie magazynowym.

Rodzaje taśm

Taśmy są mocowane do płaskich powierzchni za pomocą warstwy, która posiada silne właściwości czepne. Inny rodzaj mocowania polega na zawieszeniu taśmy odgradzającej na konstrukcji pomocniczej. Bardzo wygodne są słupki z wbudowanym mechanizmem zwijania i wyciągania taśmy. Dzięki temu można w bardzo łatwy sposób zabezpieczyć każde miejsce, które wymaga takiego działania. Warto wspomnieć, że charakterystycznym kolorem taśm, wykorzystywanych przesz służby gazowe, jest barwa żółta z odpowiednim napisem. Taśmy wodociągowe poznamy po kolorze niebieskim lub biało-niebieskim. Barwa pomarańczowa jest zarezerwowana dla branży telekomunikacyjnej.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here