Wiele osób w praktycznie każdym wieku boryka się z wadą wzroku. Czasami zdarza się, że problem jest na tyle poważny, że uniemożliwia codzienne funkcjonowanie. W związku z tym jedynym rozwiązaniem na postępującą wadę wzroku jest wykonanie zabiegu, którego celem będzie poprawa widzenia. Jak się okazuje najskuteczniejszą metodą, aby uporać się problemem jest zabieg laserowej korekcji wzroku. Na czym polega laserowa korekcja wzroku? Dla kogo jest przeznaczona? Jakie są przeciwwskazania w jej stosowaniu? Na te pytania odpowiemy sobie w przedmiotowym artykule.
Na czym polega laserowa korekcja wzroku?
Zabieg ten polega na zmienieniu krzywizny rogówki oka za pomocą lasera. Pamiętać należy jednak o tym, że na stuprocentowy sukces tego typu zabiegu wpływa przede wszystkim budowa anatomiczna oka, czyli grubość rogówki oraz promień jej krzywizny. Jeżeli mowa o tym, dla kogo przeznaczony jest zabieg to niestety nie dla każdej osoby, która boryka się z postępującą wadą wzroku. Aby móc zakwalifikować się do korekcji wzroku bez względu na to czy jest to opcja odpłata czy laserowa korekcja wzroku nfz, należy przejść pozytywnie badania kwalifikacyjne. Jest to z reguły wywiad ogólny na temat kondycji zdrowotnej oraz badanie okulistyczne, stwierdzające jak zaawansowana jest wada wzroku.
Co istotne, aby móc przystąpić do zabiegu należy mieć ukończone minimum 21 lat. Dolna granica wynika przede wszystkim z faktu, że poniżej 21. roku życia wada może się jeszcze zmieniać, a żeby zabieg mógł zostać przeprowadzony koniecznym jest jej ustabilizowanie. Istotnym jest również to, że nie zawsze istnieje możliwość przeprowadzenia tego typu zabiegu.
Laser frakcyjny – przeciwwskazania
Laser frakcyjny przeciwwskazania do jego zastosowania wiążą się przede wszystkim z występowaniem pewnego rodzaju chorób, które na wstępie skreślają pacjenta. Do wyżej wspomnianych chorób możemy zaliczyć między innymi jaskrę, zaćmę, odwarstwienie siatkówki, zespół suchego oka, jak i również aktywne stany zapalne oka. Osoby, które cierpią na którąś z tego typu chorób nie mają możliwości wyleczenia jej przy użyciu lasera.
Podsumowując – laserowa korekcja wzorku w niektórych przypadkach jest w stanie w stu procentach wyeliminować wadę wzroku. W związku z tym faktem, jeżeli nie ma ku temu żadnych zdrowotnych przeciwwskazań warto się jej poddać, a tym samym odzyskać sprawny wzrok i poprawić swój komfort życia.
Artykuł powstał przy współpracy z https://www.fox360.net/pl/