Growbox – sprzyjające warunki do rozwoju roślin

0
1212
Growbox - sprzyjające warunki do rozwoju roślin

Odpowiednio dobrany growbox umożliwia uprawę roślin niezależnie od warunków panujących na zewnątrz. Jest to przydatne rozwiązanie zarówno dla początkujących, jak i bardziej zaawansowanych hodowców. Miejscem dla takiego ogródka może być mało używany pokój, strych, a nawet piwnica, jeśli panują w niej odpowiednie warunki do hodowli.

Czym jest growbox?

Dobrze wykonany growbox może być eksploatowany w różnych warunkach, jest w stanie utrzymać właściwy mikroklimat wewnątrz. Często growboxy mają formę namiotu, takie rozwiązanie umożliwia zapewnienie odpowiednich warunków, jeśli chodzi o stopień wilgotności, temperaturę i dostęp do światła niezależnie od warunków panujących na zewnątrz. Ich zadaniem jest stworzenie takiego mikroklimatu w środku, dzięki któremu rośliny mogą się dobrze rozwijać. Muszą być zaopatrzone w wentylację, aby zapewnić roślinom dostęp świeżego powietrza, aby proces fotosyntezy przebiegał właściwie, niezbędna jest również odpowiednia ilość dwutlenku węgla. Zaopatrzenie growboxu w filtr węglowy nie przepuszcza zapachów i wilgoci na zewnątrz.

Oświetlenie growboxa

Oświetlenie growboxa zależy od kilku czynników, zazwyczaj składają się na nie:

  • Lampy energooszczędne CFL, jest to ekonomiczne rozwiązanie, oprócz niskiej ceny mają one także niski pobór mocy, dużą zaletą takich żarówek jest mała ilość ciepła, jaką wytwarzają, mogą więc być stosowane w growboxie nawet niewielkich rozmiarów, nie ma wówczas potrzeby montowana dodatkowej wentylacji, aby obniżyć temperaturę.
  • Lampy HPS w przeszłości stanowiły główne źródło światła chętnie wykorzystywane przez growerów. Dużym plusem takich lamp jest to, że ich barwa jest najbardziej zbliżona do światła słonecznego, dzięki temu rośliny są wysokie i mają bujne plony. Mają one jednak krótszą żywotność niż lampy CFL i łatwiej jest je uszkodzić.
  • Lampy LED są energooszczędne, potrzebują najmniej prądu do pracy, w związku z szybko rozwijającą się technologią tego typu ich ceny są coraz niższe. Żywotność takich lamp wynosi nawet kilka lat, zajmują również mało miejsca w growboxie, dlatego mogą być stosowane nawet w niewielkich namiotach. Zastosowanie lamp LED umożliwia również użycie soczewek, które rozpraszają światło, dodatkowo zwiększając jego moc.

Skompletowany growbox warto przetestować przez kilka dni bez żadnych roślin, co umożliwi sprawdzenie, czy panuje odpowiedni mikroklimat w środku, oraz czy wszystkie zainstalowane akcesoria działają w odpowiedni sposób. Następnym etapem jest zakup nasion i roślin i rozpoczęcie uprawy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj