Zbiornik wody pitnej w budynku – konieczność czy ekstrawagancja?

0
102
Zbiornik wody pitnej w budynku - konieczność czy ekstrawagancja?

Zbiorniki wody pitnej to urządzenia, które jak sama nazwa wskazuje, służą do gromadzenia i przechowywania wody nadającej się do spożycia. Przeciętnemu człowiekowi kojarzą się raczej z jakimiś archaicznymi konstrukcjami, rodem ze średniowiecznych zamków warownych, lub instalacjami wykorzystywanymi gdzieś w krajach o gorącym klimacie, gdzie dostęp do wody jest, delikatnie rzecz ujmując, nieco ograniczony.

Magazynowanie wody pitnej

Jest w tym trochę racji, jednak warto wiedzieć, że przeznaczenie podobnych instalacji bywa nieco bardziej skomplikowane i chociaż większość z nas nie ma o tym pojęcia, zbiornik do wody pitnej wykorzystywany jest jako element konstrukcji wielu współczesnych budynków. Za instalacją zbiornika przemawiają niekiedy względy techniczne (np. konieczność utrzymania stałego ciśnienia wody w budynku, co nie zawsze jest możliwe w „tradycyjny” sposób), względy prawne (np. konieczność zapewnienia dostępu do wody nawet w przypadku awarii sieci – w szpitalach) lub po prostu wygoda i bezpieczeństwo jaką daję korzystanie z takiej instalacji.

Zbiorniki do magazynowania wody pitnej są powszechnie stosowane zwłaszcza w przemyśle, gdzie woda stanowi niezbędny element procesu produkcji i jej, nawet chwilowy brak, mógłby spowodować znaczące straty. W takich przypadkach ciężko nawet pomyśleć o braku zabezpieczenia jakie stanowi zbiornik wody pitnej dobrany odpowiednio do potrzeb danej firmy.

Zastosowanie zbiorników do wody

Równie chętnie używa się takich zbiorników w rolnictwie gdzie służą czasem także jako magazyny innych płynów mających spożywcze przeznaczenie. Oczywiście konkretny zbiornik musi posiadać odpowiednie certyfikaty, czyli krótko mówiąc być wykonany w sposób, który będzie gwarantował, że przechowywana w nim substancja nie ulegnie skażeniu, nie wejdzie w reakcję ze ścianami zbiornika lub po prostu nie będzie miała kontaktu z zanieczyszczeniami z zewnątrz. Jeśli chodzi o Polskę to każdy zbiornik przeznaczony do przechowywania wody pitnej musi posiadać stosowny certyfikat Państwowego Zakładu Higieny.

Dostępne obecnie w handlu zbiorniki do wody pitnej przeznaczonej do spożycia wykonywane są z różnych materiałów. Możemy się spotkać z pojemnikami metalowymi lub wykonanymi w całości z tworzywa sztucznego. Te ostatnie są nieco bardziej popularne, ze względu na swoje przewagi związane z wagą, wyższą żywotnością czy też łatwiejszym utrzymaniem czystości.

Dobrać można również pojemność dopasowaną do indywidualnych potrzeb. Na rynku możemy więc znaleźć zbiorniki całkiem malutkie, jak i takie, które potrafią pomieścić kilka tysięcy litrów wody.
Wiele firm oferuje również usługę wykonania zbiornika przystosowanego do konkretnego projektu. Jest to przydatne zwłaszcza w sytuacjach gdy potrzebny jest nietypowy kształt lub pojemność.

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here