Termometry – poznaj ich rodzaje i wybierz najlepszy

0
439

Jeszcze kilkanaście lat temu jedynym termometrem do mierzenia temperatury ciała, którego używał każdy z nas, był termometr rtęciowy. Jest on jednak już od dawna wycofany ze sprzedaży, a w jego miejsce powstało kilka ciekawych rozwiązań, które naprawdę świetnie radzą sobie z mierzeniem temperatury. Jaki termometr warto wybrać? Podpowiadamy w poniższym artykule. Zapraszamy do lektury!

Termometry rtęciowe – dlaczego zostały wycofane?

Termometry rtęciowe były obecne w każdym domu jeszcze kilkanaście lat temu i stanowiły jedyny przyrząd do mierzenia temperatury ciała. Dzisiaj możemy stwierdzić, że nie było to rozwiązanie bez wad. Po pierwsze, czas pomiaru wynosił często nawet 10 minut. Po drugie, termometr posiadał szklaną obudowę, dlatego bardzo łatwo było go stłuc. Nie można mu jednak odebrać precyzji pomiarów. Dlaczego zatem termometry rtęciowe zostały wycofane? Otóż chodzi właśnie o rtęć, która ma szkodliwy wpływ zarówno na organizm, jak i środowisko.

Termometry elektroniczne – alternatywa dla klasycznych rozwiązań

Termometry elektroniczne pojawiły się jako alternatywa dla termometrów rtęciowych. Są w pełni bezpieczne, a przy tym również niezwykle praktyczne. Wyposażone są w wygodny wyświetlacz, który umożliwia szybkie odczytanie temperatury. Sam pomiar również trwa od kilkunastu do kilkudziesięciu sekund. Co więcej, większość modeli termometrów elektronicznych jest wodoodporna. Dodatkową zaletą jest elastyczna końcówka, która sprawdza się szczególnie przy mierzeniu temperatury u dzieci. Termometry elektroniczne nie są także drogie – najtańsze modele dostępne są już od 20 zł.

Termometry bezdotykowe – skuteczny i szybki pomiar gwarantowany

Termometry bezdotykowe (termometry na podczerwień) są zdecydowanie najnowocześniejszym rozwiązaniem do mierzenia temperatury ciała. Jak sama nazwa wskazuje, nie wymagają one kontaktu z ciałem. By wykonać pomiar, należy zbliżyć termometr do czoła i przycisnąć odpowiedni przycisk, a wynik pojawi się od razu na wyświetlaczu. Tego typu termometry najczęściej wykorzystuje się w szpitalach czy przychodniach ze względów higienicznych. Można jednak kupić termometr bezdotykowy do użytku domowego. Najlepiej szukać go w sprawdzonych miejscach, takich jak apteka stacjonarna lub apteka online, w której można przyrządy do mierzenia temperatury bez wychodzenia z domu. Ceny termometrów na podczerwień wahają się od 150 zł do 300 zł.

 

Jaki termometr wybrać?

Wybór konkretnego rozwiązania zależy przede wszystkim od Twoich indywidualnych potrzeb. Jeśli masz dzieci, najlepiej sprawdzi się na pewno termometr bezdotykowy, gdyż umożliwia szybkie i skuteczne mierzenie temperatury ciała. Oprócz tego do wyboru są jeszcze termometry szklane bezrtęciowe, które zyskały popularność po wycofaniu termometrów rtęciowych. Mają podobny sposób działania, jednak rtęć zastąpiono tu innymi substancjami. W aptekach można znaleźć również termometry paskowe, które przykleja się nad łukiem brwiowym. Nie zapewniają one jednak najdokładniejszych wyników. Temperaturę odczytuje się na podstawie koloru paska. Ich cena jest jednak dość niska – ok. 10 zł.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj