Przepływomierze paliwa

0
139
Przepływomierze paliwa

Zdolne do odmierzania oleju napędowego, benzyny, nafty i heptanu, przepływomierze paliwa mierzą natężenie przepływu paliwa do silnika, w konsekwencji obliczając bieżące zużycie paliwa przez silnik i pozostałą ilość paliwa w zbiorniku. Współczesne przepływomierze paliwa są skomputeryzowane i przesyłają na ekrany dane o zużyciu paliwa, obrotach na minutę i ilości paliwa pozostałego w zbiorniku.

Przepływomierze paliwa

Niektóre bardziej skomplikowane urządzenia transportowe, takie jak samochody, samoloty i statki kosmiczne, wykorzystują informacje zebrane przez przepływomierz do benzyny w celu przekazywania informacji innym częściom maszyny; na przykład liczba obrotów na minutę jest przekazywana do automatycznej skrzyni biegów samochodu w celu włączenia wyższego lub niższego biegu. Statki i łodzie morskie często wyświetlają ekrany mierników przepływu paliwa na desce rozdzielczej, dzięki czemu kapitan może śledzić, ile paliwa jest zużyte i pozostało. Przepływomierze paliwa są również używane w stacjonarnych dystrybutorach paliwa, samochodach osobowych, ciężkich ciężarówkach, silnikach okrętowych i zastosowaniach lotniczych. Jeszcze do niedawna przepływomierze paliwa wykorzystywały mechaniczne narzędzia pomiarowe, takie jak turbiny lub wyporowe; Obecnie większość przepływomierzy paliwa wykorzystuje czujniki ultradźwiękowe do przesyłania danych o natężeniu przepływu do skomputeryzowanych receptorów.

Podobnie jak większość innych przepływomierzy, przepływomierze paliwa składają się z dwóch części:

  • urządzenia podstawowego,
  • przetwornika.

Te części są zwykle łączone tak, aby przepływomierz był jednym kompletnym przyrządem. Producenci oferują przepływomierze paliwa, które wykorzystują różne techniki odczytu.

Termiczne przepływomierze masowe wykonują pomiary za pomocą dwóch współpracujących czujników

Czujnik temperatury odniesienia i aktywny czujnik podgrzewany dokonują pomiarów, obliczając, ile strat ciepła występuje w przepływającej cieczy, a zatem przepływomierze mogą określać natężenie przepływu na podstawie tej wielkości.

Inne rodzaje przepływomierzy paliwa działają na podstawie dźwięku. Nazywa się to przepływomierzami ultradźwiękowymi i obejmuje kilka typów, takich jak przepływomierze z efektem Dopplera i przepływomierze czasu przelotu.

Każdy typ przepływomierza ma określone wytyczne, których należy przestrzegać w celu prawidłowego użytkowania. Aby przepływomierze cieczy, takie jak wodomierze, działały prawidłowo, muszą pozostać wypełnione cieczą. Gaz lub wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia mogą wpływać na dokładność odczytów przepływomierzy.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here