Proces budowy drewnianego domu: ważne kwestie

0
409
Proces budowy drewnianego domu: ważne kwestie

Nie można zaprzeczyć temu, że w drewnianych budynkach jest coś niezwykłego. Jednak, mieszkanie w domu z drewna to nie tylko sama przyjemność. Proces budowy takiej konstrukcji należy rozpocząć od pojęcia bardzo ważnych decyzji, które mogą okazać się trudne.

Zalety drewna jako materiału na dom

Co jest niezwykłego w domach drewnianych? Przede wszystkim, budynki z drewna, takie jak domy drewniane całoroczne, czy domki letniskowe oferują szereg różnorodnych korzyści ze względu na swoje wyjątkowe cechy. Takie konstrukcje są bardziej wytrzymałe i trwałe, co za tym idzie mają dłuższą żywotność. Domy drewniane są również energooszczędne, za sprawą swoich nadzwyczajnych właściwości izolacyjnych, a z racji tego, że są zbudowane z naturalnego surowca, są także przyjazne dla środowiska. Pomimo tylu zalet, decyzja o posiadaniu drewnianego domu musi być dobrze przemyślana. Na co należy zwrócić szczególną uwagę przed procesem budowy domu z drewna? Oto kilka istotnych kwestii:

Godny zaufania dostawca

Przede wszystkim, proces budowy domu z drewna należy rozpocząć od wyboru najlepszego na rynku dostawcy. W tym przypadku, najważniejszą kwestią, na którą trzeba zwrócić uwagę jest długoletnie doświadczenie danej firmy. Jeśli firma istnieje na rynku od wielu lat to znaczy, że łączy w sobie pożądane doświadczenie oraz wybitnych ekspertów, którzy nie tylko wykonują prace budowlane, ale również potrafią doradzić. Ponadto, ważne jest, aby wybrany przez Ciebie konstruktor cieszył się nienaganną opinią, ponieważ tylko taka firma jest godna Twojego zaufania.

Odpowiednie materiały izolacyjne

Kolejną sprawą jest wybór odpowiednich materiałów termoizolacyjnych. Wiadomym jest, że drewno posiada niezwykłe właściwości izolacyjne, jednak w niektórych przypadkach może to nie wystarczyć. Dlatego, tak ważne jest dodatkowe zabezpieczenie budynku. Najlepszym materiałem na ocieplenie domu z drewna jest wełna mineralna, ponieważ nie tylko jest ekologiczna, ale można nią również ocieplić cały budynek – ściany zewnętrzne, ściany wewnętrzne, dach oraz podłogę. Dzięki zastosowaniu wełny mineralnej dom będzie zdatny do użytku przez cały rok.

Najwyższej jakości drewno

Oczywiście, bardzo ważny podczas stawiania domu jest wybór najwyższej jakości materiałów. Budując dom drewniany (i nie tylko) należy kierować się przede wszystkim poziomem bezpieczeństwa w budynku, dlatego tak ważna jest jakość użytego drewna. Tak naprawdę, gatunków drzew jest wiele, ale wybierając materiał na dom należy kierować się warunkami geograficznymi (np.: budową terenu czy poziomem wód gruntowych) oraz celem, dla którego używana będzie konstrukcja. Natomiast, do najbardziej powszechnych gatunków drzew wybieranych do budowy domu należą: modrzew, świerk i sosna.

Właściwe fundamenty

Niezwykle istotną kwestią przy budowie domu jest wybór fundamentu. Nie jest tajemnicą, że budowę domu zaczyna się od podstaw, a dom bez odpowiedniego fundamentu nie będzie długowieczny. Często jest tak, że właściciele domów drewnianych koncentrują się jedynie na powierzchownych kwestiach, nie zdając sobie sprawy z wagi wyboru właściwych fundamentów.

Integralność strukturalna domu wymaga trwałego fundamentu, dlatego najlepszym wyborem jest ława fundamentowa (betonowa lub żelbetowa), która jest regularnie stosowana w konstrukcjach drewnianych.

Podsumowując, proces budowy domu z drewna to nie lada wyzwanie. Każdy przyszły właściciel takiej konstrukcji staje przed podjęciem trudnych decyzji, które będą miały duży wpływ na ogólną jakość i kondycję budynku. Jednak ważne jest, aby nie podejmować takich decyzji na własną rękę – od tego jest wyspecjalizowany personel.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj