Wybranych typów odpadów nie można wyrzucić do normalnego kubła. Wymagają one przekazania specjalistycznym firmom, które mogą zająć się ich odpowiednią utylizacją.
Czym są odpady niebezpieczne?
Odpady niebezpieczne to określenie stosowane na ten rodzaj odpadów, które zawierają szczególnie szkodliwe, toksyczne substancje. Mogą zaszkodzić zdrowiu, a nawet życiu ludzi oraz środowisku naturalnemu. Takie odpady są wytwarzane zarówno przez zakłady przemysłowe, jak również przez osoby prywatne.
Wybrane rodzaje odpadów niebezpiecznych:
- środki ochrony roślin, nawozy
- farby, lakiery, rozpuszczalniki
- kwasy, ługi
- świetlówki
- przepracowane oleje, na przykład silnikowe
- baterie oraz akumulatory
- opony
- azbest
- pojemniki po substancjach niebezpiecznych
Dokładne informacje o odpadach niebezpiecznych zawarte są w Ustawie z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach, a także w jej załącznikach.
Jak postępować z odpadami niebezpiecznymi?
Odpady niebezpieczne nie mogą być wyrzucone tak samo, jak odpady niestwarzające zagrożenia. Można wówczas nie tylko poważnie zanieczyścić środowisko naturalne, ale również narazić się na wysokie kary. Tego typu odpady należy przekazać do punktu, który przyjmuje odpady niebezpieczne. Takie odpady przyjmują PSZOK-i znajdujące się w każdej gminie.
Można wybrać też firmy prowadzące odbiór odpadów niebezpiecznych od klientów indywidualnych i biznesowych. Zapewniają one fachową i kompleksową obsługę. Polega ona nie tylko na odbiorze odpadów, ale również na przygotowaniu odpowiedniej dokumentacji ich przekazania oraz na ich właściwym zutylizowaniu. W związku z tym mogą one zająć się nimi bezpiecznie i zgodnie z prawem. To zdecydowanie najlepsze rozwiązanie dla każdego, kto posiada takie odpady i chce się ich szybko i łatwo pozbyć. Dokładne adresy firm zajmujących się świadczeniem usług w ramach odbioru odpadów niebezpiecznych dostępne są także w internecie.
Mniejsze odpady niebezpieczne, na przykład świetlówki, baterie można także wrzucać do odpowiednich pojemników dostępnych między innymi w sklepach.
Artykuł powstał przy współpracy z http://modeko.net.pl/