Od jakich ryzyk można ubezpieczyć maszyny budowlane?

0
444
Od jakich ryzyk można ubezpieczyć maszyny budowlane?

Prowadzenie firmy budowlanej lub przedsiębiorstwa specjalizującego się w wynajmie maszyn i pojazdów niesie ze sobą szereg zagrożeń związanych z ryzykiem przypadkowego uszkodzenia mienia czy koniecznością ponoszenia dodatkowych kosztów związanych z naprawą uszkodzonego sprzętu. Ubezpieczenie maszyn, zwłaszcza w pakiecie all risk – od wszystkich ryzyk, to jeden z najpewniejszych sposobów na zabezpieczenie swoich interesów i minimalizację wydatków związanych z naprawami szkód.

All risks – co to takiego?

To angielski termin określający specyficzny rodzaj ubezpieczenia, obejmujący najszerszy zakres ochrony, w dosłownym znaczeniu od wszystkich ryzyk. W przypadku ubezpieczenia maszyn budowlanych takie polisy, prócz zdarzeń typowych, takich jak uszkodzenie sprzętu w wypadku czy jego kradzież, obejmują również ochronę przed koniecznością pokrycia szkód spowodowanych przez operatorów maszyn i to zarówno na placu budowy, jak i w ruchu drogowym. Co ważne, ubezpieczenie maszyn typu all risk – w pełnym pakiecie – to także ochrona przed konsekwencjami uszkodzeń, gdy tego typu urządzenia transportowane są na lawecie. To bardzo ważne, ale wielu przedsiębiorców zupełnie pomija ten aspekt i gdy dochodzi do przypadkowej kolizji, naprawę powstałych zniszczeń musi pokrywać z własnej kieszeni.

Ubezpieczenie w pakiecie z transportem, montażem i demontażem maszyn

Poza kwestią związana z ochroną ubezpieczeniową maszyny od zdarzeń nieprzewidzianych, w ramach polisy od wszystkich ryzyk zwykle można liczyć również na pokrycie kosztów związanych z koniecznością transportu uszkodzonego urządzenia, jego montażu i demontażu. Wbrew pozorom tego typu ochrona jest niezwykle cenna, bo koszty ściągnięcia uszkodzonej maszyny mogą być bardzo wysokie i niemal zawsze są sporym wyzwaniem logistycznym, zwłaszcza w przypadku mniejszych przedsiębiorstw, które nie dysponują własnym zapleczem transportowym. Ubezpieczenie maszyn w pakiecie all risks może obejmować ochronę urządzenia nie tylko na terenie naszego kraju, ale również wówczas, gdy jest ono wykorzystywane do pracy za granicą. Wszystko zależy od szczegółowych zapisów umowy, ale profesjonalne polisy oferują identyczny zakres ochrony sprzętu niezależnie od miejsca jego użytkowania.

Dzięki rozbudowanej ofercie firm ubezpieczeniowych ochrona sprzętu budowlanego, maszyn i pojazdów, może być niezwykle szeroka i prócz typowych zdarzeń, może odnosić się również do kwestii związanych z ich transportem czy pracą w miejscach nietypowych, na przykład na pokładzie barki. Podstawowe ubezpieczenie maszyny można rozszerzać również o dodatkowe usługi, chociażby związane z koniecznością uprzątnięcia terenu po spowodowanej szkodzie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj