Obsługa prawna startupu – komu warto ją zlecić?

0
451
Obsługa prawna startupu - komu warto ją zlecić?

Z roku na rok w Polsce powstaje coraz więcej startupów. Są to niewielkie firmy, które chcą wprowadzić na rynek innowacyjne produkty bądź usługi. Często działają one w branży IT, lecz można je spotkać nie tylko tam. Zakładając firmę, należy pamiętać przede wszystkim o tym, jak ważna jest obsługa prawna startupu. Kto może ją świadczyć i komu warto ją zlecić?

Prawnik na etacie?

Duże firmy bardzo często zatrudniają prawników na etat, jednak nowo powstałe przedsiębiorstwa najczęściej nie są sobie w stanie na to pozwolić. Wszystko dlatego, że musiałyby one pokryć koszty wynagrodzenia, a także wyposażyć stanowisko pracy prawnika. Z tego też powodu obsługa prawna startupu przed prawnika na etacie nie wydaje się być najlepszym pomysłem. Warto mieć na względzie, że aby zatrudnić prawdziwego fachowca, trzeba by mu zapłacić całkiem sporo. Dobrym rozwiązaniem wydaje się być zlecenie obsługi prawnej startupów profesjonalnej kancelarii prawnej, która specjalizuje się w tej materii. Skorzystanie z usługi zewnętrznej pozwala zoptymalizować koszty, a jednocześnie zapewnić sobie pomoc na najwyższym, możliwym poziomie.

Jak działają wyspecjalizowane kancelarie prawne?

Warto zadać sobie pytanie, na czym właściwie polega obsługa prawna startupu, którą powierzymy profesjonalnej kancelarii? Otóż do obsługi naszej firmy powołana będzie konkretna osoba, której zadaniem będzie opracowanie dokumentacji, odpowiadanie na pytania czy bieżąca kontrola spraw o charakterze prawnym. Co ważne, obsługa prawna startupów może skupiać się również na pozyskiwaniu finansowania, co jest niezwykle istotne dla nowo powstałych firm, które są obecnie w fazie rozwoju. Warto mieć na względzie, że choć obsługą zajmuje się konkretna osoba, to jednak może ona skorzystać z pomocy innym osób, które też pracują w kancelarii. Dzięki temu współpraca pomiędzy kancelarią, a właścicielami startupu może okazać się jeszcze bardziej owocna.

Dlaczego warto mieć obsługę prawną?

Niektórym właścicielom startupów wydaje się, że ich firmy nie potrzebują profesjonalnej obsługi prawnej, jednak takie myślenie jest błędne. Powodem jest fakt, iż każda firma, a w szczególności ta, która planuje rozwijać się intensywnie, wypełnia wiele wniosków i podpisuje sporą ilość umów. Dokumentacja ta powinna być sporządzona, a przynajmniej sprawdzona przez dobrego prawnika, który ma doświadczenie w zakresie obsługi prawnej startupów. Nawiązanie stałej współpracy ma większy sens, niż konsultowanie poszczególnych dokumentów – takie rozwiązanie może bowiem finalnie okazać się znacznie droższe.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj