O czym pamiętać, rozliczając pity w 2022 roku?

0
499
O czym pamiętać, rozliczając pity w 2022 roku?

Jak co roku, przed podatnikami stoi ogromne wyzwanie, a jest nim złożenie zeznania podatkowego. Możemy to zrobić osobiście w urzędzie skarbowym bądź przez internet. O czym warto pamiętać, rozliczając swoje dochody w 2022 roku?

Terminy podatkowe

Zeznanie podatkowe możemy złożyć w każdym momencie, do czasu, gdy upłynie ustawowy termin. Złożenie deklaracji po terminie podatkowym może wiązać się z wieloma, przykrymi konsekwencjami, przede wszystkim o charakterze finansowym. Dlatego też, jeśli z jakiegoś powodu nie zdążymy na czas wypełnić formularza, to należy jak najszybciej uzupełnić braki, a wraz z zaległą deklaracją wysłać do urzędu czynny żal – dokument, w którym podamy przyczynę opóźnienia i wyrazimy skruchę. W przypadku PIT-36, PIT-36(L) bądź PIT-37 termin podatkowy to 30 kwietnia. Pity 2022 składamy jednak do 2 maja, bowiem w tym roku 30 kwietnia wypada w sobotę. Podatnicy, którzy rozliczają się za pomocą formularza PIT-28, na jego złożenie mają czas do 28 lutego.

Ulgi dla podatników

Podatnicy są uprawnieni do skorzystania z różnego rodzaju ulg, które obniżają podatek do zapłaty. Warto przy tym pamiętać, że ulga przysługuje jedynie osobom, które posiadają stosowną dokumentację, potwierdzającą poniesienie wydatku (zasada ta nie dotyczy jednak ulgi prorodzinnej). Szczegółowy wykaz ulg, do jakich poszczególni podatnicy mają prawo, został podany w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych. Każdego roku warto sprawdzić, czy w katalogu nie pojawiła się jakaś nowa ulga, z której moglibyśmy skorzystać. Przykładowo, od niedawna możemy odliczać od podatku kwoty darowizn, które przeznaczone zostały na rzecz walki z COVID-19. Podatnicy, którzy chorowali na koronawirusa, wyzdrowieli i przekazali swoje osocze, również mogą skorzystać z przysługujących im odliczeń.

(Nie)jedno zeznanie

Większość podatników zobowiązana jest złożyć tylko jedno zeznanie podatkowe, niemniej jednak są i tacy, którzy muszą złożyć dwie deklaracje. Dotyczy to osób, które z jednej strony osiągają dochody na podstawie umowy o pracę, z drugiej zaś wynajmują nieruchomość, na przykład na cele mieszkaniowe. Do podwójnego rozliczenia zobowiązane są też osoby, które jednocześnie prowadzą działalność opodatkowaną liniowo oraz osiągają dochody, z których podatek odprowadzany jest przez płatnika. Warto wspomnieć również o oddzielnym rozliczeniu małżonków – nie mogą rozliczać się razem ci, którzy nie pozostawali w związku małżeńskim przez cały rok podatkowy. Również osoby prowadzące działalność opodatkowaną liniowo bądź ryczałtowo muszą rozliczać się samodzielnie. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj