Kiedy decydować się na fotowoltaikę?

0
470
Kiedy decydować się na fotowoltaikę?

Rosnące ceny energii elektrycznej i chęć uniezależnienia się od jej dostaw z sieci zachęca coraz więcej osób do inwestowania w panele fotowoltaiczne. Dzięki postępowi technologicznemu są one nie tylko coraz wydajniejsze pod względem energetycznym, ale i znacznie trwalsze. Kosztowna inwestycja ma zatem szansę się zwrócić i to dość szybko, zwłaszcza jeśli skorzystamy z dostępnych form dofinansowania. Kiedy zatem warto zdecydować się na taką inwestycję?

Dom samowystarczalny energetycznie

Nowe materiały i rozwiązania techniczne zachęcają do budowy tzw. domów pasywnych, które są obiektami niezwykle tanimi w utrzymaniu, przede wszystkim pod względem kosztów ogrzewania i prądu. Stosowanie nowoczesnych pomp ciepła, rekuperatorów i paneli fotowoltaicznych sprawia, że takie domy są dziś niemal całkowicie samowystarczalne energetycznie. Pompy ciepła odpowiadają za ogrzewanie budynków zimą i ich chłodzenie latem. Rekuperatory jako element wentylacji budynku pozwalają odzyskiwać część ciepła z powietrza, a panele fotowoltaiczne zapewniają czystą energię do ich obsługi. Inwestycja we własną elektrownię słoneczną na dachu jest zatem doskonałym wyborem dla każdego, kto zechce zbudować dom samowystarczalny energetycznie i w ten sposób uniezależnić się od zewnętrznych dostawców energii elektrycznej i cieplnej, przynajmniej w pewnym zakresie.

Ekologiczne źródło energii elektrycznej

Okładając dach domu panelami fotowoltaicznymi, tworzymy prywatną mini elektrownię, która zapewnia energię niezbędną do działania wszelkiego typu urządzeń elektrycznych. Jej nadwyżkę możemy przekazywać do sieci i korzystać z niej, gdy skuteczność działania paneli w miesiącach zimowych będzie mniejsza. Prąd ze słońca to nieograniczone, darmowe i czyste źródło prądu do zasilania domowych sprzętów, systemu ogrzewania budynku, systemu klimatyzacji czy wentylacji mechanicznej. Jeśli chcesz stworzyć dom możliwie neutralny dla środowiska naturalnego, który nie będzie w negatywny sposób oddziaływał na swoje najbliższe otoczenie, panele fotowoltaiczne powinny być jego nieodłączną częścią, zwłaszcza jeśli inwestujesz w pompę ciepła czy system rekuperacji.

Zakup i montaż mini elektrowni słonecznej to sprawdzony sposób na obniżenie rachunków za energię elektryczną niemal do zera. Oczywiście pod warunkiem zakupu paneli fotowoltaicznych o mocy dostosowanej do zużycia prądu w gospodarstwie domowym. Taka inwestycja będzie dobrym wyborem m.in. dla osób budujących domy pasywne, stawiających na ekologię, korzystających z innych nowoczesnych rozwiązań energetycznych, takich jak pompy ciepła czy rekuperatory.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj