Idealne trio – kwiaty, woda i szkło

0
140
Idealne trio - kwiaty, woda i szkło

Dekorujemy mieszkanie, świąteczny i codzienny stół, urządzamy przyjęcie. Najpiękniejszą dekoracją każdego miejsca są kwiaty. Kwiaty dopasowujemy do ogólnej stylistyki pomieszczenia, lecz do rozwiązania pozostaje dylemat – w czym je umieścić? Pierwsza odpowiedź jest oczywista – w wazonach, lecz pojawia się kolejne pytanie – w jakich? Dawniej wazony były robione z ceramiki lub nawet z porcelany. Były piękne i bogato zdobione. Pasowały do wnętrz stylowych, nawiązujących do wystroju dworkowego lub mieszczańskiego. Dziś odeszliśmy od bogatego zdobnictwa naszych domów i mieszkań. Coraz silniej w nasze otoczenie wkracza minimalizm. Nie przemija moda na styl skandynawski, prowansalski, nowojorski, industrialny, nowoczesny i ich warianty. Wspólną cechą jest mniejsza lub większa prostota oraz jasne kolory. Coraz chętniej sięgamy po proste formy, w których przedmioty mają przede wszystkim spełniać rolę użyteczną, lecz również stanowić ciekawą ozdobę. Nowoczesne wazony mają wzrok skupiać na roślinach, a materiał i kształt powinien podkreślać ich urodę. Te warunki idealnie spełniają szklane wazony.

Wysublimowana i dyskretna elegancja szklanych wazonów

Kwiaty są treścią, szklane wazony tę treść podkreślają odpowiednią formą. Pokazują całą urodę kwiatów, włącznie z ich łodygami.

Tradycja……

Szklane wazony mają przeróżne kształty i w tym zakresie nie różnią się od tradycyjnych, porcelitowych, glinianych lub porcelanowych. Są więc klasyczne amfory, beczułki, wąskie, wysokie i niskie. Z wąską szyjką i szerokim dnem.

… a może nowoczesność?

Nowoczesne wazony szklane są najczęściej bardzo proste. Wręcz sprawiają wrażenie, że ich inspiracją są figury geometryczne. Mamy więc proste, szerokie i wąskie walce, obcięte kule, graniastosłupy i nawet ostrosłupy. Są też geometryczne wariacje, więc graniastosłup może być na przykład przełamany lub skręcony. Podstawą flakonu bywają koła, trójkąty, kwadraty i prostokąty. Niektóre z formy graniastosłupa przechodzą w kształt walca.

Prosto z laboratorium

Kolby, zlewki, butle, miarki, fiolki – szklane wazony chętnie nawiązują do surowości laboratoryjnego sprzętu. Świetnie w nich wyglądają pojedyncze kwiaty.

Wielkość ma znaczenie!

Szkło daje niesamowite możliwości dekoracyjne nie tylko w formie, lecz również w kształtach i wielkości. Wazony dobiera się do ilości i wysokości kwiatów. Pojedyncze kwiaty, np. goździk, róża wyglądają pięknie w wąskiej, wysokiej szklanej tubie. W szerokich wazonach przeróżnych kształtów niezwykle atrakcyjnie prezentują się tulipany i duże mieszane bukiety. Małe bukieciki znakomicie mieszczą się we flakonikach przypominających szklanki lub …. w samych szklankach. Mieczyki, wysokie róże, goździki, strelicje, anturium pięknie się prezentują w prostych, wysokich, przezroczystych flakonach. Na stole można postawić kwiaty w szklanej misce lub bardzo wysokim kielichu.

Szkło daje niesamowite możliwości kwiatowych aranżacji na większych przestrzeniach i uroczystościach

Korzystają z tej możliwości restauracje oraz organizatorzy wielkich przyjęć. Tu fantazja nie ma granic. Kwiaty są umieszczane w specjalnych mega kielichach, prostych tubach i w naczyniach przypominających wąskie, wysokie akwaria. Zarówno tradycyjne i nowoczesne szklane wazony są prawie pozbawione ozdób. Do stylu wnętrza nawiązują jedynie kształtem. Czasami jedynym akcentem jest umieszczony na obrzeżu pasek lub otoczka przy podstawie. Srebrny lub złoty pasuje do wnętrz glamour, szary, pastelowy do prowansalskiego a grafitowy, ciemny szary, czarny do loftowego. Szklane wazony dają więc ogromne, niebanalne możliwości dekoracyjne, a jednocześnie są uniwersalne. Są jak bohaterowie drugiego planu, gdzie kwiaty są na pierwszym miejscu, a naczynie ma za zadanie podkreślić ich urodę.

Click to rate this post!
[Total: 2 Average: 5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here