Amatorskie narzędzia spawalnicze

0
109
Amatorskie narzędzia spawalnicze

Do jakich zadań może przydać się nam spawarka? Czy jej samodzielne używanie w domu przez osoby, które nie są profesjonalistami, na pewno jest bezpieczne? Oto krótki przewodnik po temacie spawarek dla laików – wszystko, co musisz na ich temat wiedzieć.

Spawarka inwertorowa czy transformatorowa?

Spawarki dzielimy na transformatorowe i inwertorowe. Czym się one różnią? Te pierwsze to dość tanie artykuły spawalnicze. Czym jest podyktowana niska cena? Głównie prostotą konstrukcji i brakiem dodatkowych funkcji. Nieskomplikowana budowa sprawia, że praca na tego typu urządzeniu nie zawsze jest stabilna, pobiera stosunkowo sporo prądu, jest też dość ciężka. Jednak model modelowi nierówny – w zależności od elementów składowych, szczególnie elektrod, różnić się może jakość tego produktu. Zaletą jest fakt, że nie wymagają skomplikowanych napraw i trudno je zepsuć.

Natomiast inwertorowe artykuły spawalnicze są znacznie mniejsze i lżejsze oraz sprawne. Modele również różnią się w zależności od marki i użytych części, jednak wszystkie charakteryzują się dość skomplikowaną budową, co sprawia, że nie zawsze łatwo o naprawę. I właśnie ze względu na tę cechę, a także różnice w cenach obu rodzajów artykułów spawalniczych, przyjmuje się, że inwertorowe spawarki są przeznaczone do użytku profesjonalnego, zaś transformatorowe wybierane są przez amatorów.

Spawarka mobilna czy stacjonarna? Którą wybrać?

Jednym z najważniejszych parametrów, nad jakimi musimy zastanowić się, zanim zakupimy spawarkę do domu, jest jej ewentualna mobilność. Aby odpowiedzieć sobie na zadane w tym punkcie pytanie, musimy zastanowić się, gdzie i do jakich celów artykuły spawalnicze będą używane. Jeśli mamy jedno pomieszczenie, pracownię czy garaż, gdzie oddajemy się naprawom czy majsterkowaniu, zasadnym będzie wybór spawarki stacjonarnej. Jeśli jednak nasze potrzeby są zróżnicowane bądź zamierzamy spawać niewielkie, trudno dostępne elementy, szczególnie poza miejscem zamieszkania, lepsza będzie wersja mobilna. Jakie jeszcze są wady i zalety obu rozwiązań?

Urządzenia mobilne są mniejsze i lżejsze. Mają jednak zwykle mniej drutu w podajniku, bo zwyczajnie nie ma na niego miejsca. Charakteryzuje je też mniejsza moc. Natomiast artykuły spawalnicze stacjonarne są ciężkie i większe, ale zwykle wyposażone w kółka ułatwiające przemieszczanie narzędzia. Mają też znacznie dłuższy uchwyt spawalniczy oraz często większą moc niż mobilne, mniejsze wersje tego typu urządzenia. Wybór zatem zależy od konkretnych potrzeb.

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here